Pogrzeb - Parafia pw. św. Mikołaja w Brzegu.

Przejdź do treści

Pogrzeb

Duszpasterstwo
POGRZEB

         Chrześcijański sens śmierci ukazuje się w świetle Misterium Paschalnego Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, w którym złożyliśmy naszą jedyną nadzieję. Chrześcijanin, który umiera w Chrystusie Jezusie, "opuszcza to ciało i staje w obliczu Pana

Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1681

 
 

  • Po ustaleniu daty i godziny pogrzebu z Zakładem Pogrzebowym najbliżsi zmarłego zgłaszają się do kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub po Mszy świętej wieczornej w zakrystii.
  • Wymagany jest akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.
  • W wypadku zmarłej osoby, która zamieszkiwała na terenie innej parafii wymagane jest pozwolenie księdza proboszcza parafii zamieszkania.
  • Najbliżsi, krewni i znajomi zmarłej osoby zachęcani są, aby przeżycie pogrzebu poprzedziła spowiedź święta i  przyjęcie Komunii świętej podczas Mszy świętej pogrzebowej. Do spowiedzi można przystąpić podczas wieczornej Mszy świętej poprzedzającej pogrzeb.
  • Z racji pogrzebu jest zwyczaj odprawienia Mszy świętej za zmarłą osobę w 30 dzień po pogrzebie. Ofiary złożone podczas Mszy świętej pogrzebowej są przeznaczone na ten cel. Można też zamówić za zmarłego Msze święte gregoriańskie.
 
 
 
Wróć do spisu treści