Służba liturgiczna - Parafia pw. św. Mikołaja w Brzegu.

Przejdź do treści

Służba liturgiczna

Grupy parafialne
SŁUŻBA LITURGICZNA
        Służba liturgiczna to grupa chłopców (kandydatów i ministrantów), pomagających swoją służbą w liturgiach i nabożeństwach. Na spotkaniach zdobywają niezbędną wiedzę religijną i liturgiczną. Oprócz zajęć związanych bezpośrednio z liturgią, ministranci wraz z lektorami czynnie angażują się w zajęcia.
    Jako Służba Liturgiczna ministranci podejmują służbę na Mszach świętych oraz podczas innych nabożeństw liturgicznych, aby (jeśli to możliwe) na każdym nabożeństwie było przynajmniej dwóch posługujących ministrantów lub lektorów. W tym celu wyznacza się tzw. dyżury. W niedziele, tj. w dni upamiętniające zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa, oraz w uroczystości i święta uczestnictwo we Mszy świętej oraz służba przy ołtarzu jest naturalną powinnością wynikającą z przykazania, które przypomina by „dni święte święcić”. Ponadto jesteśmy zobowiązani, by przynajmniej raz w tygodniu podczas dni powszednich pełnić służbę i być pomocą dla kapłana sprawującego Eucharystię. Podejmowane przez ministrantów dyżury w tygodniu mają na celu przede wszystkim pogłębienie relacji z Bogiem, a także są wyrazem odpowiedzialności i troski ministranta o liturgię Mszy świętej – liturgię, która jest stanowiona, by Bogu składać dziękczynienie. Dodatkowe dyżury w tygodniu mają sprawić, by służba przy ołtarzu Pana nie była tylko odświętnym zwyczajem, ale – coraz świadomiej przeżywana – stała się zalążkiem ku coraz to dojrzalszej wierze.
 
     Więcej o liturgii: www.liturgia.pl

    Chłopcy pragnący służyć przy ołtarzu jako ministranci winni zgłaszać się do ks. Opiekuna po Mszach Św.   Swoje pragnienie przystąpienia do tej grupy można uczynić w zakrystii lub kontaktując się poniższym formularzem:pola oznaczone * są obowiązkowe
Wróć do spisu treści